Стрийська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 1

   





Сторінка психолога

ЗАТВЕРДЖУЮ

                                                       Директор                       Марія СУХОВЕРСЬКА

 

План проведення

заходів Всеукраїнської кампанії «16 днів проти насильства»

( з 25.11.21 р. по 10.12.21р.)

в Стрийській ЗШ І-ІІІ ступенів №1

1. 25.11.21р.   1)  Оголошення учням 5-11 класів про проведення конкурсу    

                          плакатів на тему: «Шкільному булінгу скажемо- Ні!».

                     2)  Проведення анкетування «Молодь і насильство», 10 клас.

     2. 26.11.21р. 1)  Проведення методики «Визначення інтегральних форм 

                              комунікативної агресивності особистості» ( за В.В.Бойко),

                              8-9 класи.

3. 29.11. 21 р.   1)  Година спілкування « Школа - територія без насильства»,

                             8-9  класи.

4. 30.11.21 р.    1)  Виховна година «Як захистити себе від насилля», 2-4 класи.

                        2)  Психологічне заняття з підлітками 7 класу «Емпатія – 

                             основа взаємодії».

5. 01.12.21 р.    1)  Година спілкування на тему: «Кібербулінг», 9-10 класи.

6. 02.12.21 р.    1)  Практичні заняття з елементами тренінгу «Булінг. Протидія     

                             та профілактика», 5-7 класи.

                        2)  Оформлення виставки плакатів до теми «Шкільному 

                             булінгу скажемо – НІ!». Визначення переможців конкурсу.

7. 03.12.21 р.     1)  «Я знаю, як спілкуватись в Інтернеті». Розмова з учнями

                             5-7 класів.

8. 06.12.21 р.     1)  Зустріч з правниками, спеціалістами ювентальної поліції.

                              «Кримінальна відповідальність неповнолітніх», 7-8 класи.

9. 07.12.21 р.     1)  Година спілкування «Як уникнути насилля в особистих 

                             стосунках», 10-11 класи.

                         2)  Виховна година  на тему: «Запобігання та протидії

                              домашньому насильству», 5-6 класи.

10. 08.12.21 р.   1)  Обговорення результатів анкетування та опитування,

                              проведених у 9-10 класах.

                        2)  Консультування класних керівників практичним 

                             психологом з проблемних ситуацій у школі.

11. 09.12.21 р.  1)  Практичне заняття для класних керівників з елементами  

                             тренінгу на тему: «Конфлікт. Вирішення конфліктів мирним 

                             шляхом».

12. 10.12.21 р.     1)  Виховна година на тему: « Моя особиста гідність та

                              громадянська позиція», 9 клас.

 

 

   Практичний психолог                Вікторія ФЕДУНІВ

 

 

 

 

 

Тема: Дозволь собі бути щасливим

( Корекційно розвивальний тренінг

для учнів 9 класу)

Мета: розкрити глибину розуміння поняття «щастя»  кожного з учасників, допомогти учням глибше засвоїти поняття «щастя» та сприяти розвитку унікального вміння володіти ним, спонукати бажання більше розуміти інших та свій внутрішній світ, правильно реагувати на неприємні ситуації, виважено та адекватно ставитися до неадекватної поведінки інших.

Обладнання: музичний центр, диск з класичною музикою, ватмани, тести, олівці, ручки, картки, фотоапарат, м’яка іграшка.

Хід заняття.

 

1.Презентація.

Повідомлення теми, мети заняття.

Психолог. Тема нашої сьогоднішньої зустрічі — «Дозволь собі бути щасливим».

 

То, що таке щастя? Впевнена, що кожен з нас хоча б раз у житті ставив собі це питання, намагався визначити для себе поняття щастя. І для кожного щастя — це щось своє. Щось таке, що ти відчуваєш постійно, а нестачу цього відчуваєш особливо різко й боляче.

 

У книжці «Алхімік» Пауло Коельо є епізод, яким можна проілюструвати одне з розумінь щастя:

«В одній країні правив цар-мудрець, і всі з’їжджалися до нього за порадою: як стати щасливим. Один юнак теж приїхав за такою порадою. Проте цар, замість того, щоб відкрити хлопцю рецепт щастя, сказав: «Набери в ложку соняшникової олії й обійди з цією ложкою всі палати мого замку, не проливши ані краплі». Коли юнак повернувся, цар спитав: «Чи сподобались тобі картини в моїй галереї? Чи зацікавили тебе книги в бібліотеці? Які в тебе враження від перських килимів, грецьких ваз, дивовижних квітів і водоспадів?» Проте юнак не помітив нічого, бо стежив за своєю ложкою олії. Тоді цар наказав йому знову пройти всюди з ложкою олії і розповісти про все, що захопить його. Юнак знову обійшов замок і був вражений витворами мистецтва і дарами природи, проте він розлив олію. Так ось, щастя — це бачити всю красу навколишнього світу (природи, мистецтва, людської душі) і не забувати про свою «ложку олії».

 

Ми всі хочемо бути щасливими. А що таке — щастя? Які його складові? Що впливає на наше відчуття щастя? Як навчитися бути щасливим? Про це й поговоримо на сьогоднішньому заняття.

 

2. Знайомство.

Вправа «Фотоальбом групи».

Мета: познайомити учасників, створити комфортну емоційну атмосферу, що сприяє результативній роботі.

Хід проведення.

Тренер роздає аркуші паперу А-4 і пропонує учасникам намалювати власний портрет та зробити напими: «Мене звуть…..», «Я живу…», «Я вчуся…», «Про мене варто знати….».

 

Далі учасники обмінюються роботами ( за годинковою стрілкою) і презентують роботи своїх сусідів. Всі наробки вивішують на плакаті «Фотоальбом групи».

3. Прийняття правил роботи в групі.

Мета: визначити правила для продуктивної взаємодії під час тренінгу.

       активна участь у роботі;

      обговорювати не людину, а проблему;

      доброзичливе ставлення один до одного;

      кожна думка має право на існування;

      слухати й чути;

      звертатися на ім’я і на ти;

       дотримуватися регламенту;

      тут і тепер;

       стоп.

4. Визначення очікувань учасників.

Вправа «Золота рибка».

Мета: визначити сподівання та очікування учасників від роботи на занятті.

Хід проведення.

Тренер нагадує, що у казках золота рибка завжди виконує бажання і пропонує кожному учаснику написати свої бажання на час заняття. Далі тренер пропонує кожному учаснику прикріпити стікери з написами у лузки на малюнку і озвучити коментарі до них.

 

5. Вправа «Щастя – це…»

Мета: розкрити глибину розуміння поняття щастя кожного з учасників та в процесі обговорення сприяти розвитку унікального вміння володіти ним.

 Тренер:

Щастя – як мить, єдина мить,

Махне крилом – і пролетить…

Але в цю мить, коротку мить,

Було і сонце, і блакить.

Я, поки серцем не зачах,

Вкарбую їх в своїх очах.

Бо щастя мить – це для життя,

А вічність – це для забуття.

        Тренер дає кожному учаснику завдання дописати на ватмані, прикріпленому до дошки, вислів «Щастя – це…», заслуховуючи думку кожного.

      Від чого залежить щастя?

      Якою має бути щаслива людина?

      Ви вважаєте себе щасливою людиною?

 

6.Вправа «Бути добрим – вигідно»

Тренер:

Фахівці стверджують, що добрі справи позитивно впливають на наше психофізіологічне здоров’я. З’ясувалося, що стан людини, охопленої поривом доброти, організм сприймає як позитивний стрес і виробляє величезну кількість захисних речовин. Тому, по - справжньому добрі люди набагато рідше хворіють. До того ж, у стані «пориву доброти» виробляються гормони, що активізують розумову діяльність і збуджують творчий потенціал.

        Пропоную вам відповісти на 12 тверджень тесту «Бути добрим – вигідно», де ви зможете оцінити свій ступінь доброти. Якщо ви згодні з твердженням, відповідайте «так», не згодні – «ні».

Тест

1.     У тебе є гроші. Чи міг би ти витратити все на подарунки друзям?

2.     Приятель розповідає про свої проблеми. Але це тебе не надто хвилює. Чи ти даси йому це зрозуміти?

3.     Твій партнер по грі грає погано. Чи ти інколи піддаєшся, щоб йому було приємно?

4.     Ти часто говориш людям приємні слова?

5.     Ти не любиш злі жарти та розіграші?

6.   Чи зможеш терпляче вислуховувати те, що тебе абсолютно не цікавить?

7.     Ти доброзичлива людина?

8.     Чи вмієш ти на практиці застосовувати свої здібності?

9.     Чи не кидаєш гри, коли починаєш програвати?

10.   Чи охоче виконуєш прохання?

11.    Якщо ти впевнений, що правий, чи слухаєш співрозмовників?

12.    Чи віджартовуєшся, коли з тебе насміхаються?

 

Інтерпретація результатів

10 – 12 відповідей «так» - ви доброзичлива людина, намагаєтесь допомагати іншим, при цьому зважуєте всі за і проти.

6 – 8 відповідей «так» - ви не даєте образити себе, а також інших.

1 – 6 відповідей «так» - ви дуже любите себе.

 

 

 

7. Вправа «Щастя……..»

Мета: на основі малюнка , стимулюючи уяву, більше розкрити та закріпити глибину розуміння поняття щастя.

За кольорами ( зелений, жовтий, синій) тренер ділить учасників на три групи та дає завдання : домалювати малюнки – проекти «Щастя це…»

1.     Групі зеленого кольору – ватман із зображенням трави;

2.     Групі жовтого кольору – ватман із зображенням неба;

3.     Групі синього кольору – із зображенням сонця.

Далі групи захищають свої проекти.

8. Вправа «Оплески»

Мета: — підвищення настрою та самооцінки, активізація учасників групи.

Учасники сидять в колі. Ведучий просить стати всіх, хто має певні уміння чи якості (наприклад: «Станьте всі, хто вміє вишивати, кататися на гірських лижах, любить дивитися серіали, мріє навчитися грати в великий теніс» та ін.). Решта учасників групи аплодують тим, хто встав.

Самооцінка власної життєвої позиції.

Не плач, коли життя жорстоке

Тобі стежину шле лиху,

Ще знайдеш щастя синьооке

На вкритім тернами шляху.

І не сумуй, коли яскраве для тебе сонце вмить зайде,

Ще прийде час – і зірка слави

Смарагдом в душу упаде.

Життя – це поле щастя й муки,

Тому до труднощів звикай,

Та головне – безсило руки

Ніколи ти не опускай!

  Хотіли б ми цього чи ні, та життя смугасте: за чорною смугою приходить біла і навпаки. Щастя вимірюється, у першу чергу, правильністю ставлення людини до нього, а також до себе, до оточення, до його «сюрпризів». Тому ми сьогодні вчимося перетворювати мінуси на плюси, не зосереджуватись на поганому, вміти бачити добре та бути толерантними у стосунках.

Тренер: заплющте очі, витягніть руки вперед долонями вгору та уявіть ту неприємну ситуацію, яка не відпускає вас останнім часом. Потримайте її в руках, а тепер зробіть з нею, що хочете: зімніть, уявно пошматуйте, уявно спаліть тощо.

Притча « Все залежить від тебе»

Колись у древньому Китаї жив дуже розумний, але дуже пихатий мандарин (вельможа). Аж ось країною пройшов поголос, що з’явився найрозумніший мудрець.

Почув це і мандарин. Він розлютився: як якийсь там ченець може бути найрозумнішим у світі? Запросивши мудреця до себе у палац, задумав обдурити його: “Я візьму у руки метелика, сховаю за спиною і запитаю, що в мене в руках – живе чи мертве. Як скаже живе - роздушу метелика, а як – мертве – випущу його…” І ось настав день зустрічі. До зали, де на троні сидів мандарин і тримав за спиною метелика, ввійшов невеличкий худорлявий чоловік. Він привітався і сказав, що готовий відповісти на будь-яке запитання.

Зло посміхаючись мандарин запитав: ”Скажи-но мені, що я тримаю в руках – живе чи

мертве?” Мудрець трохи подумав, усміхнувся і відповів: “Все в твоїх руках!” Збентежений мандарин випустив метелика з рук, і той полетів на волю.

Отже, лиш від вас залежить: буде ваше життя цікавим, змістовним чи навпаки.

 

9. Вправа «Розуміння щастя видатними людьми»

Тренер пропонує учасникам, розбившись на пари, прокоментувати вислови видатних людей про щастя:

1.                      Життя дається нам ненадовго, воно, саме по собі, і є найбільше щастя (С. Сергєєв – Ценський).

2.                      Людину створено для щастя, як птаха для польоту (В.Короленко).

3.                      Оце і є бути щасливим – знайти самого себе (Г.Сковорода).

4.                      Як мені даровано багато,

Скільки в мене щастя, чорт візьми! –

на землі сміятись і страждати,

Жити і любить поміж людьми! (В.Симоненко).

5.                      Є два бажання, здійснення яких може бути для людини правдивим щастям, - бути корисним і мати спокійну совість (Л.Толстой).

6.                      Щастя подібне до нічного неба: немає такого кутка, в якому б око, яке видивляється невпинно, не відкрило б зрештою якоїсь зірки (О.Фельє).

 

10. Вправа на завершення «Від щирого серця»

Мета: мотивувати учасників на продовження спілкування поза межами тренінгу, сприяти становленню партнерських відносин.

Обладнання : паперові серця на кожного учасника, плакат з малюнком великого серця, щоб помістити, об’єднавши всі маленькі серця.

 

Хід проведення.

Кожний учасник отримує паперове серце і пише на ньому побажання учасникам тренінгу. «Серця » учасників із побажаннями чіпляються на малюнок великого серця.

 

Любіть себе, та не безмежно,

Не бійтесь правди, хоч яка гірка,

Робіть з любов’ю все, та обережно,

І не лякайтесь сліз, що як ріка.

  

Автор: Іванусь Оксана Євгенівна

https://www.schoollife.org.ua/1216-2017/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Заняття з елементами тренінгу для вчителів

«Конфлікти, шляхи їх вирішення»

Конфлікти – це норма життя.

Коли вам здається, що у вашому житті

немає конфліктів, перевірте, чи є у вас пульс.

 Ч. Ліксон

 

Актуальність: Конфлікти є частиною життя кожної людини. Де б ми не були, ми спілкуємося із близькими людьми, із друзями, із незнайомими людьми, звичайно ж, спілкуємося на роботі, у своєму колективі і з дітьми , яких ми навчаємо. Уміння вирішувати конфлікти відноситься до комунікативних здібностей. Комунікативні здібності є частиною професійної культури педагога. Високий рівень їх розвитку, уміння правильно реагувати в складних ситуаціях в закладі й поза ним визначає професіоналізм педагога, а також уміння зберегти власне здоров’я.

Мета: формувати навички гідного поводження в конфліктах ; сформувати навички конструктивної взаємодії, надати можливість учасникам одержати досвід конструктивного вирішення конфліктних ситуацій; розвиток професійної рефлексії.

Хід проведення

1.  Привітання

Мета: створити комфортну атмосферу для подальшої роботи.

Учасники сидять по колу, передаючи клубок  і по черзі продовжують речення «Для мене конфлікт, це ...»

2.  Правила

Мета: прийняття правил для роботи учасників на тренінгу

Правила записуються тренером на аркуші і залишаються до кінця заняття на видному місці.

ü Активну участь у цих заходах

ü Спільний пошук

ü Тут і тепер

üНеприпустимість безпосереднього оцінок людини

ü Правило «Стоп»

ü Довірчий стиль і щирість у спілкуванні

ü Дотримуватися регламенту

ü Толерантність

ü Слухати і чути

3.  Очікування

Мета:  визначити, очікування учасників, щодо проблематики тренінгу.

На дошці намальований плакат із зображенням скриньки, напишіть будь ласка ваші очікування від семінару та прикріпіть їх на плакат озвучуючи при цьому.

 

4.  Інформаційний блок

-       Як ви вважаєте, про який час йде мова, і кому можуть належати ці слова? (можна закрити авторів, та до якого часу відносяться ці слова).

           
     Я втратив будь – які надії щодо майбутнього нашої країни, якщо сучасна молодь візьме в свої руки керування країни, оскільки молодь нестерпна, жахлива. Гесіод ( 7 ст. до н.е.)
 
   Наша молодь любить розкіш, вона погано вихована, вона насміхається з керівництва і не поважає старших. Наші сьогоднішні діти стали безжальними тиранами, вони не поводяться , коли до приміщення входить людина похилого віку, суперечать своїм батькам. Вони дуже погані. Сократ ( 5 ст. до н.е.)
 
    Наш світ досяг критичної стадії. Діти більше не слухають своїх батьків. Очевидно кінець світу уже не так далеко. Єгипетський мислитель (2 тис. років до н.е.)

 

 Конфлікти існували завжди, а перші спроби їх осмислення

відносяться до глибокої давнини.  Древні філософи

вважали, що сам по собі конфлікт не поганий і не

хороший, він існує всюди незалежно від думок людей про

нього. Весь світ повний суперечностей, з ними неминуче

пов'язане життя природи, людей і навіть Богів. Щоправда,

сам термін «конфлікт» вони ще не вживали, але

вже бачили, що конфлікт не вичерпує собою

всього життя, а являє собою лише її частина.

 

 

Психологи також відзначають, що конфлікт дозволяє запобігти стагнацію суспільства, стимулює пошук рішення проблем. Крім того, конфлікт малої інтенсивності, дозволений мирно, може запобігти конфлікт більш серйозний. Помічено, що в тих соціальних групах, де досить часті невеликі конфлікти, рідко доходить справа до великих протиріч. Питання полягає не в тому, щоб запобігти або не помітити конфлікт, а в тому, щоб запобігти конфліктну поведінку, пов'язане з деструктивними, насильницькими засобами дозволу протиріч, і направляти учасників на пошук взаємоприйнятного рішення.

З поняттям конфлікт, з походженням та видами конфлікту ми вже знайомилися на попередньому тренінгу.

5. Вправа в групах.

Мета: визначити позитивні та негативні сторони конфлікту.

 Об’єднати  учасників на дві групи. Завдання кожній групі розділити  лист на 2 рівні частини напишіть, плюси і мінуси конфлікту. Спікер від групи представляє проект від групи. На дошці, на ватмані записуються оригінальні відповіді.

       
 

Позитивне:

- конфлікт прискорює процес самосвідомості; під його впливом затверджується й підтверджується певний набір цінностей;

 

- конфлікт сприяє усвідомленню спільності;

 

     - конфлікт приводить до об'єднання однодумців;

 

 

- він сприяє розрядці й відсуває на другий план інші, 

несуттєві конфлікти;

 

 

     - конфлікт сприяє розміщенню пріоритетів;

 

 

     - він відіграє роль запобіжного клапана для

 

безпечного й навіть конструктивного виходу емоцій;

 

 

     - конфлікт приводить до виникнення робочих контактів

 

з іншими людьми й групами;

 

 

     - завдяки ньому стимулюється розробка систем

 

слушного запобігання, розв'язання конфліктів і керування ними.

 

 

 

   

Негативне:

- конфлікт являє собою загрозу заявленим інтересам сторін;

- він загрожує соціальній системі, що забезпечує рівноправність і стабільність;

- конфлікт перешкоджає швидкому здійсненню змін;

- він приводить до втрати підтримки;

- замість ретельно зваженої відповіді він веде до швидкої дії;

- внаслідок конфлікту підривається довіра сторін один до одного;

- конфлікт викликає суперечку серед тих, хто потребує єдності або навіть прагне до нього;

- конфлікт має тенденцію до поглиблення й розширення;

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 6. Вправи «Безоціночно висловлювання».

Для зародження конфліктної ситуації не завжди потрібен сам конфлікт іноді різке слово, відмова - може спровокувати конфліктну ситуацію.

Вправа в групах. Кожній групі пропонується розіграти ситуацію трьома способами:

• Невпевнена відповідь

• Впевнена відповідь

• Агресивна відповідь

Варіанти на групи.

• Друг розмовляє з вами, а ви хочете піти ...

• Ваш товариш влаштував вам зустріч з незнайомою людиною, не попередивши вас ...

• Люди сидять ззаду вас в кінотеатрі, заважають вам гучним розмовою ...

• Мене обчислені в магазині ...

7. Вправи «Мистецтво вирішення конфлікту»

Мета: відпрацювання на практиці шляхи виходу з конфліктної ситуації.

Об’єднати в три групи та обговорити конфліктну ситуацію, кому із учасників першому проведуть операцію з пересадки донорського серця. Суть конфліктної ситуації. Уявімо собі лікарню, яка спеціалізується по пересадці донорського серця. Несподівано в лікарню надходить донорське серце. На черзі по його пересадці знаходяться п'ять чоловік:

• Літній професор, який займає розробкою вакцини проти раку, робота його близька до завершення.

• Шістнадцятирічна вагітна дівчина, сирота у неї хворе серце.

• Молода симпатична жінка, яка, користується винятковою любов'ю з боку співробітників.

• Лікар тієї ж лікарні, в якій ведуть операцію з пересадки донорського серця.

• Мати двох дітей тільки що поховала чоловіка, який загинув в автокатастрофі.

ВИСНОВОК: в клініках з пересадки серця найчастіше, щоб не було конфліктів з проблеми, хто на черзі по пересадці серця, використовує єдиний критерій - черговість надходження пацієнтів у клініку, яка строго документально фіксується.

8. Вправа « Вузький мостик»

Мета: відпрацювання на практиці шляхів виходу з конфліктної ситуації.

На підлозі малюється крейдою, або вкладається з мотузок вузький місток, по ширенні 30см. Двоє учасників встають по різні сторони «містка» і починають йти на зустріч один одному. Їх завдання розійтися на середині містка, хто заступа за лінію. Вважається програвши. Проводиться обговорення:

-   Як ви переходили місток?

-   Як ви домовлялися зі своїм напарником?

-   Чи можна порівняти ситуацію на містку з конфліктною ситуацією?

9. Вправа в групах.

Мета: відпрацювання способів вирішення конфліктних ситуацій.

Існує п'ять способів вирішення конфліктної ситуацій.

• Компроміс

• Ухилення

• Уникнення

• Пристосування

• Змагання

 Об’єднати учасників в 5 груп. Завдання кожній групі змоделювати ситуацію з уже готовим результатом.

ВИСНОВОК: при ухиленні від конфлікту жодна зі сторін не досягає успіху. При таких формах поведінки, як конкуренція, пристосування і компроміс, або один з учасників у виграші, або обидва програють, тому, що йдуть на поступки один одному. І тільки одна ситуація - співпраця - проносить виграш двом сторонам.   

10. Робота в групах. Види педагогічних ситуацій і конфліктів.

Мета: ознайомити учасників з видами педагогічних ситуацій та змоделювати вихід із конфліктних ситуацій.

Об’єднати  учасників в три групи. Завдання кожній групі змоделювати вихід із конфліктних ситуацій.

Ситуації і конфлікти діяльності.

 На уроках російської мови вчителька робила зауваження учневі, який займався. На зауваження вчительки він не реагував, продовжуючи заважати іншим: дістав гумку і почав стріляти папірцями в учнів сидять попереду.

Вчителька зажадала, щоб хлопчик вийшов з класу. Він грубо відповів не вийшов. Вчителька припинила урок. Клас зашумів, а винуватець продовжував сидіти на своєму місці, хоча стріляти припинив. Вчителька сіла за стіл і стала писати в журналі, учні стали займатися своїми справами. Так пройшло 20 хвилин. Продзвенів дзвінок, вчителька встала і сказала, що весь клас залишає після уроків. Всі загомоніли.

Ситуації і конфлікти вчинків.

Три роки тому я пішов в одноденний похід з учнями 5 класу. Все перевірив, як годиться, але, пройшовши 500 метрів, вирішив перевірити: у Олі М. виявився важкий рюкзак (вона взяла 4 кг. Картоплі), він різав плечі. Порадившись, вирішили віддати картопля хлопчикові, у якого був найлегший рюкзак. Але цей хлопчик - Вова Т. відразу і різко відмовився. Хлопці дружно обурилися його відмовою, тоді Вова побіг, куди очі дивляться, два хлопчика побігли за ним і не наздогнали, а він повернувся додому.

Ситуації і конфлікти відносин.

Молода вчителька з математики працювала класним керівником в 4 класі. З хлопцями було, як їй здавалося, повне взаєморозуміння, вона багато проводила часу з ними, і частина дівчаток буквально ходили за нею, але в класі було більшість хлопчиків. У грудні вчителька прийшла в школу в піднесеному настрої, в учительській сказала, що у неї день народження. В такому емоційному настрої вона пішла на урок до свого класу, чекаючи, що хлопці помітять її піднесений настрій, привітають її (дівчатка знали про її дні народженні). Але очікування не справдилося, хлопці мовчали. Вчителька почала урок, але, коли спробувала писати на дошці, крейда поплив - дошка була ніж - то натерта. У вчительки різко змінилося настрій, і вона, розсерджена, звернулася до класу: «Невдячні! Я все робила для вас, не бажала часу, а ви ... »

11. Релаксаційна вправа. «Я– Сонце»

Ви можете відчути себе вільніше, зручно сядьте. А тепер глибоко вдихніть і видихніть. Повільно заплющіть очі і уявіть себе сонцем, від якого відходить безліч промінчиків – промінчиків доброти, ласки, ніжності, уміння зрозуміти іншого.

Ваші промінчики падають на землю й ви бачите, як там проростають ваші зернята, а з них виростають чудові квіти, падають на дерево – і розпускаються листочки, дерева зацвітають. Від їхнього ніжного дотику співають птахи.

Промінчики падають на людину, з якою у вас складні стосунки, і, о диво!- вона посміхається, і вам же приємно спілкуватися.

Тож несіть своє « Я - сонце » у ваші домівки, родини, даруйте ці промінчики всім, з ким спілкуєтеся.

12. Заключна частина. Потрібно пам'ятати, що будь-яка помилка вчителя при вирішенні ситуацій і конфліктів тиражується в сприйнятті учнів, зберігається в їх пам'яті і довго впливає на характер взаємин. Звичайно, немає двох однакових шкіл, однакових учнів і вчителів і тому неможливо передбачити кожну ситуацію або розробити універсальний прийом дозволу.

Підведення підсумків.

 Рефлексія

На листочках напишіть, чи збулися ваші очікування щодо нашого тренінгу, озвучуючи їх при цьому. (Роздати всім учасникам пам’яток «5 кроків порятунку»)

ДОДАТКИ

Конфлікт (від латин.conflictus – зіткнення) – процес різкого загострення суперечності й сутички двох або більше сторін у вирішенні проблеми, що має особисту значущість для кожного з учасників, які виражають різні, а нерідко і протилежні цілі, інтереси й погляди.

Конфліктна ситуація – наявність суперечливих позицій, розбіжностей сторін з якого-небудь приводу. Це можуть бути різні цілі, інтереси, бажання або різні способи їх досягнення.

Конструктивні конфлікти – спрямовані на розвиток взаємин, здійснення діяльності.

Стилі вирішення конфліктних ситуацій

Стиль конкуренції. Людина, яка використовує цей стиль, дуже активний і вважає за краще йти до вирішення конфлікту своїм особистим шляхом. Він не зацікавлений у співпраці з іншими людьми, але він здатний на вольові рішення. Цей стиль може бути ефективним, коли впевнені, що ваше рішення або підхід в даній ситуації правильний, і ви маєте можливість настояти на своєму. Стиль конкуренції має переваги, коли:

• Результат дуже важливий для вас, і ви робите велику ставку на вирішення проблеми, яка виникла

• Рішення необхідно прийняти швидко і вас достатньо влади для цього

• Ви відчуваєте, що у вас немає іншого виходу і вам нема чого втрачати

Стиль ухилення. Цей стиль реалізується тоді, коли людина не відстоює права, не хоче вступати в співпрацю для вирішення проблеми або просто відходить від вирішення конфлікту. Ви можете використовувати даний стиль, коли проблема не настільки важлива для вас, коли ви не бажаєте витрачати сили на її рішення або коли відчуваєте, що перебуваєте в безвихідній ситуації. Застосовувати його можливо в тих випадках, коли ви відчуваєте себе не правим, і ви відчуваєте правоту іншої людини.

Стиль пристосування. Людина, який цей стиль, діє спільно з партнером по спілкуванню, не бажаючи відстоювати свої інтереси. Цей стиль використовується тоді, коли результат найбільш важливий для іншої сторони і не дуже важливий для вас. Ви можете використовувати таку стратегію, коли в даний момент необхідно пом'якшити ситуацію, а потім ви ще плануєте повернутися до вирішення цього питання, відстояти свою позицію.

Стиль співробітництва. Використовуючи цей стиль, людина активно бере участь у вирішенні конфлікту та відстоює свої позиції, але враховує при цьому інтереси іншої сторони. Бажано використовувати цей стиль, коли рішення проблеми не настільки важливо для обох сторін, і ви здатні викласти суть своїх інтересів і вислухати один одного, якщо дві введені в конфлікт сторони володіють рівним становищем і не розрізняють різницю в положенні для того, щоб на рівних шукати рішення проблеми.

Стиль компроміс. Використовуючи цей стиль, люди сходяться на часткове задоволення бажань та інтересів кожної конфліктної сторони. Він найбільш ефективний в тих випадках, коли дві сторони бажають одного і того ж, але одночасно це неможливо. Ви бажаєте прийти до вирішення швидко, вас може задовольнити тимчасове рішення, ви готові змінити мету. Компроміс дозволить вам зберегти хороші взаємини.

Види педагогічних ситуацій і конфліктів.

Конфлікти діяльності, що виникають з приводу виконання учнем навчальних завдань, успішності, поза навчальної діяльності.

Конфлікти поведінки (вчинків), що виникають з приводу порушення учнем правил поведінки в школі, частіше на уроках, і поза школою.

Конфлікти відносин, що виникають у сфері емоційно особистісних відносин учнів і вчителів, у сфері їх спілкування в процесі педагогічної діяльності.

5 кроків порятунку

1. З'ясуйте, що саме вас тривожить і зачіпає за живе. Психологи стверджують:проблема, витягнута з підсвідомості, — уже наполовину вирішена. Для цього зовсім не обов'язково йти до психоаналітика. Розкажіть про те, що вас турбує, близькій людині. Це особливий психологічний прийом: проаналізувавши свою проблему вголос, ви доберетесь до її кореня і знайдете вихід із ситуації.

2.Не видавайте себе за бідну ягничку. Перше, що рекомендують зробити психологи, коли в черговий раз захочеться розвинути з дріб'язкової проблеми маленьку трагедію, — знайти людину, якій би жилося набагато гірше, і допомогти їй.

3.Сплануйте свій день. Учені помітили, що для людини, стан якої наближається до стресового, час прискорює свій плин. Тому вона відчуває надмірну завантаженість і нічого не встигає. Упоратися з переживаннями елементарно: розпишіть свої дії, розподіливши їх за ступенем важливості, і виконуйте свій план.

4.Не згущуйте хмар. Люди, схильні до стресових реакцій, будь-яку проблему роздувають до масштабів всесвітньої катастрофи. Насправді жахливі обставини в нашому житті трапляються не часто. Тому викиньте з голови надумані проблеми, а також ті, яких ви не в змозі вирішити.

5.Навчіться керувати своїми емоціями. Наш мозок викидає гормони стресу на будь-які подразники, що загрожують спокою. При цьому йому байдуже, реальні вони чи вигадані. Вирватися зі стресового кола допоможе найпростіша йогівська вправа.

 

Автор: Нікуліна Тетяна Олексіївна

https://www.schoollife.org.ua/1184-2017/